Banner1

2018 Canterbury Open

The prestigious Canterbury event took place 13 – 15th July at Football with 102 entries. It was great to see so many entries.

Winners Canterbury Open 2018_opt2

Oliver Johnston took the Men’s Open title and Emma Cormack beat club mate Ruby Turnbull in the final to take the Women’s Open Title. 

We would like to say a BIG Thankyou to Kirsty Whiteside and her team at Christchurch Football Squash club for hosting yet again another fantastic tournament on behalf of Squash Canterbury.

We also like to acknowledge the assistance of the Christchurch Squash Club to host several second and third round games on the Saturday, to enable all finals to be played on Sunday. 

And a MASSIVE Thankyou also to Hellers for providing product to be used in menu items available from the kitchen and for their sponsorship. This sponsorship allowed the tournament to attract the top players and providing a very high level of competition amongst these players, which can only make the sport grow stronger and motivate our up and coming players to achieve these levels.  

Results  

Men’s Open                                     

Winner

Oliver Johnston

Second

Jackson Beresford

Third

Matt Smith

Special Plate Winner

Nick Wilson

Plate Winner

Nathan Smith

Consolation Plate Winner

Joe Petelo

 Women’s Open                                               

Winner

Emma Cormack

Second

Ruby Turnbull

Third

Maria Hinz

Special Plate Winner

Grace Hymers

Plate Winner

Rodica Barton-Wellington

Consolation Plate Winner

Andrea Prince

 Men’s Division 2                                                         

Winner

Henry Aitken

Second

Paul Moran

Third

Jason Cumpstone

Special Plate Winner

Matthias Paltridge

Plate Winner

Scott Butterick

Consolation Plate Winner

Nathan Briggs


Women’s Division 2                                                    

Winner

Rebekah Lamb

Second

Kate Russell

Third

Ishna Jacobs

Plate Winner

Emily Cambridge

Consolation Plate Winner

Fabiana Preston

Men’s Division 3                                                         

Winner

Ashley Gilbert

Second

Ben Wilkinson

Third

Nathanael Paltridge

Special Plate Winner

Jake Bremner

Plate Winner

Aaron Briggs

Consolation Plate Winner

Dion Johns

 Men’s Division 4                                                         

Winner

Michael Vanner

Second

Zeke Tranter

Third

Oscar Cunningham

Special Plate Winner

Christopher Hebberd

Plate Winner

John Blakeley

Consolation Plate Winner

Fabian Dolamore

 Men’s Division 5                                                         

Winner

Aaron Warner

Second

Campbell Bedward-Chapman

Third

Keiron Hebberd

Plate Winner

Shaun Meredith

Consolation Plate Winner

Barry Gardiner

Men’s Division 6                                                         

Winner

Connor McFadzien

Plate Winner

Lindsay MacKenzie

Consolation Plate Winner

Luke Mortimer


<< Back

Click here for iSquash